www.spnarol.pl

 
 

WITAMY NA STRONIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W NAROLU     

 

.....::::: GALERIA FOTO :::::.....

 

 

BRAMA GŁÓWNA  MUROWANA Z POL. XVIII W. Z MUREM OGRODZENIOWYM , TARASAMI I KORDEGARDĄ (DWIE BRAMY BOCZNE)

 

          Główna, trójdzielna i murowana brama wjazdowa pałacu w Narolu, nawiązująca w formie do łuku triumfalnego została usytuowana u wylotu alei, na osi pałacu. Jej wyższy i szerszy od dwóch bocznych prześwit środkowy, przeznaczony dla zaprzęgów konnych, zamknięty został archiwoltą i ujęty pilastrami, z entablaturą, tryglifami i trójkątnym szczytem. Prostokątne prześwity boczne są znacznie niższe i węższe. Flankują je pilastry, zamykają płyciny oraz gzymsy ze spływami i meandrami.

Szczyt centralnego prześwitu wieńczy wykuty w piaskowcu ażurowy wazon z monogramem wojewody pomorskiego „FAŁ”. Dwa podobne, choć mniejsze ustawione zostały po bokach ścianek z furtami. Od strony alei wjazdowej, pośrodku przyczółka bramy umieszczono w kolorowym polu herb Dąbrowa. Na tablicy umieszczonej na belkowaniu, pod archiwoltą można było odczytać:

DEUM COLLE, HOMINIBUS SUCCURRE,

VERITATEM SUSTINETO, LEGIBUS PARETO,

(Chwalić Boga, pomagać ludziom, zachowywać prawdę, przestrzegać praw)
 

z drugiej zaś strony:

ORDINE ET JUSTITIA.

 

 

           Bramę główną z dwiema stojącymi po bokach także murowanymi kardegardami łączą faliście wygięte murki . Sześcioboczne, dwukondygnacyjne kordegardy, z których wschodnia została podpiwniczona, posiadają boniowane narożniki i przykryte są sześciopołaciowymi daszkami hełmowymi, zwieńczonymi ustawionymi na postumentach kulami. Do obydwu pawilonów kordegardowych prowadziły z dziedzińca wprost do górnej kondygnacji kilkustopniowe schody. W obydwu również okna zamknięto wycinkiem koła. Z pawilonami łączyły się obmurowania załamane pod kątem prostym, zamykające dziedziniec od strony wschodniej i zachodniej. Na osi poprzecznej dziedzińca mur przerywały złożone z dwóch czterometrowej wysokości opilastrowanych filarów bramy.

         

         

 

 

                           

                           

     Gimnazjum w Narolu     Urząd Miasta i Gminy Narol     Nadleśnictwo Narol     MKS Roztocze Narol     Straż Pożarna w Narolu

     Fundacja Pro Academia Narolense     Ministerstwo Edukacji Narodowej     Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie     Kuratorium Oświaty w Rzeszowie     Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli

 

                              © Copyright 2006  SP Narol. All rights reserved.